سه‌شنبه, 17 تير 1399
  • ساعت : ۱۴:۰:۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ 
  • کد خبر : ۱۹۴۶۸۵
اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه هم اندیشی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانك ها
نقش بانك ها در كمك به جهش تولید، بی بدیل است

اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه هم اندیشی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها: نقش بانك ها در كمك به جهش تولید، بی بدیل است/ اعطای تسهیلات به بخش تولید با توجه به تأكید مقام معظم رهبری در خصوص تحقق جهش تولید، باید در اولویت نظام بانكی قرار گیرد/ كار بزرگی كه بانك ها باید انجام دهند، تجهیز منابع برای تامین مالی اقتصاد كشور است/ پیاده سازی بانكداری دیجیتال و غیر حضوری كردن فرآیند ها، تاثیر بسیار قابل توجهی در كاهش هزینه های عملیات بانكی دارد، لذا نظام بانكی باید در تحقق بانكداری دیجیتال به عنوان مقدمه ای برای بانكداری هوشمند، تسریع كند/ خدمت به كسانی كه در عرصه سرمایه گذاری و تولید فعالیت می كنند را، باید نوعی عبادت تلقی كنیم. زیرا هرچه سرمایه گذاری و تولید بیشتر افزایش یابد، مشكلات سریعتر برطرف می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در جلسه هم اندیشی  با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها، تاکید کرد: اعطای تسهیلات به بخش تولید با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص تحقق جهش تولید، باید در اولویت نظام بانکی قرار گیرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) دکتر فرهاد دژپسند با بیان این مطلب در این جلسه که در محل سالن اجتماعات بانک ملی ایران برگزار شد، یادآور شد: برنامه ریزی ما بر تامین مالی بنگاه های بزرگ مقیاس توسط بازار سرمایه کماکان به قوت خود باقی است، اما حقیقت این است که در شرایط فعلی، نقش نظام بانکی در این امر، غیر قابل انکار است.

وزیر اقتصاد افزود: آنچه در این شرایط باید انجام شود، کمک به افزایش تولید و بهبود اشتغال است. بالا بردن بهره برداری از ظرفیت، افزایش تقاضا برای شغل جدید ایجاد می کند، بنابر این باید در جهت تامین سرمایه در گردش بنگاه های موجود تلاش کرد. در اصل کار بزرگی که بانک ها باید انجام دهند تجهیز منابع برای تامین مالی اقتصاد کشور است.

وی تصریح کرد: خدمت به کسانی که در عرصه سرمایه گذاری و تولید فعالیت می کنند را، باید نوعی عبادت تلقی کنیم. زیرا هرچه سرمایه گذاری و تولید بیشتر افزایش یابد، مشکلات سریعتر برطرف می شود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر جدی بودن عزم دولت برای کنترل و کاهش تورم، نقش نظام بانکی در تحقق این هدف را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: قصد ما این نیست که تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم، بلکه باید با افزایش طرف عرضه اقتصاد، رشد تورم را کاهش داد. از این جهت انتظار این است که  نظام بانکی با کمک به افزایش سرمایه در گردش بنگاه ها و همچنین تامین سرمایه ثابت، در افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت های تولیدی کشور و ارتقای تولید نقش آفرین باشد.

وی افزود: بخصوص در شرایط فعلی، این موضوع باید دغدغه مدیران بانکی باشد و مورد غفلت واقع نشود.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حرکت به سمت بانکداری هوشمند و بیان اینکه این نوع بانکداری، صرفا دیجیتالی کردن فرآیند ها نیست، اظهار داشت: پیاده سازی بانکداری دیجیتال و غیر حضوری کردن فرآیند ها، تاثیر بسیار قابل توجهی در کاهش هزینه های عملیات بانکی دارد، لذا نظام بانکی باید در تحقق بانکداری دیجیتال به عنوان مقدمه ای برای بانکداری هوشمند، تسریع کند.

در ادامه وی افزود: طبق مطالعات، هزینه تراکنش در نظام بانکی با اپلیکیشن های تلفن همراه، نسبت به بانکداری مرسوم، 43 برابر هزینه ها کمتر است. شایان ذکر است که این هزینه در مقایسه با بانکداری مبتنی بر تلفن ثابت 13 برابر و نسبت به دستگاه خودپرداز 12 برابر کمتر است.

وی با اشاره به ضرورت تجربه گزینی، بر شناسایی تجربه های موفق، بومی سازی و اجرای آنها تاکید کرد و گفت: نظام بانکی باید با استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور بویژه شرکت های دانش بنیان، تجربیات بخش خصوصی و اساتید و صاحبنظران، به توسعه خدمات بانکی دیجیتال و حرکت به سمت بانکداری هوشمند، تحرک بیشتری بخشد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0